The Lighthouse Film İncelemesi

The Lighthouse Film İncelemesi

20 Ekim 2019 0 Yazar: UMUT TİRYAKİ

The Lighthouse hakkında konuşmadan önce Eggers’in ilk filmi olan The Witch’i izlemek istedim. Eggers, batıl inançlar üzerinden gelişen yozlaşmışlığın insanlık üzerinde nasıl sonuçlara yol açabileceğine dair sağlam tezler sunarken 2 filmini de çok uç noktalardan bunlara bağlıyor.

Yönetmenin ilerde daha iyi şekillenecek olan filmografisi, vizyonerliğinin belirginliği açısından çok parlak olacak ki batıl inançlar ve yozlaşma çağımızın en büyük sorunlarından biri olarak sürekli karşımıza çıkacak. The Witch’i izlerken Dini Folklor konusu karşımıza nasıl sunuluyorsa The Lighthouse’da Denizcilikte Batıl İnançlar konusu dikkatimizi çekiyor. The Lighthouse, bütün bunları doğru adımlarla sunarken aynı Eggers’in ilk filmindeki gibi insanlarını delirtip psikolojiyi altüst ediyor ve atmosferi içerisinde yarattığı karakterleri ile bizi bir kabusa davet ediyor. Ele aldığı monologlar, üzerine kurulduğu diyaloglar ile birlikte ustaca bir işe dönüşen The Lighthouse, Willem Dafoe ve Robert Pattinson’ın üstün performansları ile yılın en iyi filmlerinden birine dönüşüyor. Dafoe’nin filmin başından itibaren hiç dinmeyen performansının karşısına dakikalar ilerledikçe ivmeyi yükselten Robert Pattinson geçiyor ve sağlam bir başarıya imza atıyorlar. Hatta ikisinin de son yıllardaki en iyi performanslarından biri oluyor.

Ses Kurgusu ve Miksaj’da sınırları zorlayan film, her anına yayılmış Mark Korven’in müzikleri ile gerilim dolu bir hikayeye ev sahipliği ediyor. Sinemada ve son seste izlenmesi işte bu yüzden çok önemli. Zira fenerin sesi son yıllarda rahatsız olduğum en iyi şeylerden biri. A24’ün son yıllarda bağımsız sinemaya kattıkları yadsınamaz bir gerçek. Çoğunu sevmesem de ve şu zamana kadar çok sevdiğim bir filmi olmasa da The Lighthouse dün geceden itibaren A24’ün ve yılın en iyi filmlerinden biri oldu benim için. Kesinlikle harika ve oldukça etkileyici.

Daha sinopsisini oluştururken filmin rengini görebilmek çok büyük bir yetenek gerçekten. Mesela Eggers, The Lighthouse’ı siyah beyaz değil de renkli çekseydi bu film özelinde ne kadarlık bir başarıya ulaşabilecekti? Büyük bir zeka var karşımda. Saygıyla eğiliyorum.