Kemal Sunal Üzerindeki Natuk Baytan Etkisi

Kemal Sunal Üzerindeki Natuk Baytan Etkisi

5 Haziran 2019 0 Yazar: Stormbreaker

Türk sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından bir tanesi olan Kemal Sunal’ın bazı filmleri neden diğer filmlerine oranla başarısızdı ?

Küçük yaşlarından itibaren tiyatrocu olmayı hedefleyen Sunal, birçok tiyatro salonunda gösteriler yaptı. Devekuşu Kabare Tiyatrosunda görev alarak, burada sergilediği “Dün Bugün” adlı oyun ile Yönetmen Ertem Eğilmez’in dikkatini çekti ve sinema hayatı orada başlamış oldu. Ertem Eğilmez tarafından 1973 yapımı “Tatlı Dillim” adlı sinema filmi ile Münir Özkul, Zeki Alasya, Metin Akpınar, gibi usta oyuncularla oynama fırsatı buldu. Daha sonra 1976 Rıfat Ilgaz filmi olan Hababam sınıfı ile kendine özgü bir tarz yaratarak en sevilen oyunculardan bir tanesi oldu.

Kemal Sunal denilince bugün herkes birkaç tane filmini söyleyebilir. Bunların başında, Korkusuz korkak, Yüz Numaralı Adam, Sakar Şakir, Sahte Kabadayı gibi filmler geliyor. Peki Kemal Sunal’ın neden bazı filmleri çok konuşulmasına rağmen bazı filmleri unutulmuş durumda ? Bu durumda olmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi Natuk Baytan.

Natuk Baytan Kimdir ?

Üniversitenin Arkeoloji Bölümünden mezun olan Baytan, 1961 yılında ilk yönetmenlik koltuğuna oturmuştur. Kara Murat , Malkoçoğlu gibi filmleri sinemamıza kazandırmış isimdir. Filmlerinde genellikle absürd karakterler meydana getirmiştir. gardrop fuat, ayı abbas, karbonat erol, kız ismet, barut osman, marmara kazım ve daha nice mizahi jargon karakterleri Natuk Baytan eseridir. Kendisi için absürd mizahın kralı da denilebilir. Natuk Baytan aynı zamanda Birçok Kemal Sunal filmine imzasını atmıştır. Sunal’ın oynadığı Korkusuz Korkak, Yedi Bela Hüsnü, Sakar Şakir, Atla Gel Şaban ve Sahte Kabadayı gibi filmlerin hepsinde Natuk Baytan imzası vardır.

Kemal Sunal Üzerindeki Etkisi

Natuk Baytan birçok Kemal Sunal filminin yapımını üstlenmiştir. Bu filmler Kemal Sunal’ın zirvede olduğu döneme denk gelir. Filmlerinde absürd komedi unsuru hiç eksik olmaz. Korkusuz Korkak filminde Ayı Abbas adlı mafya babasının karşısında limon yenmesine dayanamaması örnek verilebilir. Kemal Sunal, Natuk Baytandan çok etkilenmiştir. 1986 yılında vefat eden Baytandan sonra Kemal Sunal, artık kendisini komedide zirvede tutacak bir natuk baytan’ın da olmamasının etkisiyle toplumsal/dram filmler denemiş fakat bunda da pek başarılı olamamıştır.

1985 Öncesi Bazı Filmleri

1976 Sahte Kabadayı
1977 Sakar Şakir
1978 Avanak Apti
1979 Korkusuz Korkak
1980 Gerzek Şaban
1981 Üç Kağıtçı
1982 Yedi Bela Hüsnü

1985 Sonrası Bazı Filmleri

1986 Yoksul
1986 Davacı
1986 Garip
1987 Kiracı
1988 Polizei
1989 Talih Kuşu
1999 Propaganda

Yine de türk sinemasının ve çocukluğumuzun efsanesi olması sebebiyle emeğine saygıdan tüm filmleri izlenir. zira yeri apayrıdır.