Captain Marvel Film İncelemesi

Captain Marvel Film İncelemesi

15 Mart 2019 0 Yazar: Stormbreaker

Captain marvel, Marvel sinematik evreninin ilk kadın süper kahramın filmi olma özelliği ile büyük öneme sahip. Daha önce benzer bir karakter olan Wonder Woman filmi DC hayranlarından büyük beğeniler toplamıştı. Bu filmin bir başka özelliği ise daha önceki marvel filmlerinin aksine, bu sefer kahramanımızı ilk olarak orjin filminde seyrediyoruz. Daha önce Spider-Man, Black Panther ve Ant-man’i, Kaptan Amerika: Civil War filminde görüp, daha sonra orjin hikâyelerini izleme fırsatı bulmuştuk. Bu Sefer Captain Marvel’da bu olayın tam tersini görüyoruz. Öncelikle bu yazımızı filme gittiğinizi düşünerek hazırlıyoruz, dolayısıyla bu yazımız Spoiler İçerebilir.

Captain Marvel Filmi, MCU hayranları için büyük önem taşıyor sebebine gelicek olursak, film Endgame’den önceki son Marvel filmi ve dolayısıyla filmin Endgame nasıl bağlanacağına dair herkesin kafasında bir merak söz konusu olmuştu. Tabi ki herkesin kafasında belli başlı olan sorulardan olan Captain Marvelın, Endgame filmine nasıl bağlanacağı, Nick Fury’nin gözünü nasıl kaybettiğini ve Nick Fury, neden 2012 New york savaşında değilde, son ana kadar Captain Marvel’ı çağırmadığı gibi birçok kafamıza takılan soruların yanıtlarını bu film ile öğrenmiş olduk.

Öncelikle filmde zaman zaman temponun düştüğü yerler olsa da genel itibari ile güzel bir filmdi. Captain Marvel’ı canlandıran Brie Larson’ın bazı sahnelerde yetersiz kalsa bile, oyunculuğu çok iyi duruyordu, oyuncu bu film için yaklaşık 90 günlük zor bir hazırlık eğitimi almış ve Nick fury ile çok iyi bir ikili olmuşlar. Filmin hikâyesine geçicek olursak Hikâye tam olarak Carol Danvers adlı eski bir pilotun geçmişini bulmasını ve güçlerini nasıl kazandığını konu alıyor. Filmde aynı zamanda Skrullar ve Kreeler adlı iki farklı ırkın mücadelesi ele alınıyor. Skurullardan biraz bahsedecek olursak, bu ırkın en büyük özelliği şekil değiştirebilmeleri, gördükleri insanların şekline girerek kendilerini kamufle edebiliyorlar. Bu filmde de bunu birçok sahnede görebiliyorsunuz. İnsan sandığımız karakterlerin çoğu aslında insan kılığına girmiş Skrull olduğunu görüyoruz ve artık filmin ortalarına doğru kimin gerçek, kimin Skrull olduğu anlamakta zorlanabiliyorsunuz.

Goose

Filmin belkide en şaşırtıcı karakterlerinden olan Goose adlı kedimiz oluyor. Aslında Flerken ırkına ait olan kedi, dışardan normal bir kedi gibi gözükse de aslında hiç de öyle değil. Kedimiz ağzından ahtopot kolları çıkarma özelliğine sayesinde düşmanları yenebiliyor. Ayrıca Nick Fury’nin gözünü kaybetmesine sebep olan olay ise bu kedinin Nick Fury’nin gözünü tırmalamasından kaynaklanıyor. Bir tırmıkla göz çıkar mı demeyin başta söylediğimiz gibi, bu normal bir kedi değil.

Pınar Toprak

Captain Marvel Filmlerinin müziklerini ise Marvel tarihinde ilk defa müzik yapan kadın bir müziysen üstlendi. Bu müzisyenin bu kadar önemli olmasının sebebi ise Türk olması. Pınar toprak marvel’ın ilk kadın süper kahraman filminde ilk kadın müzisyen olarak tarihe geçerek, ülkemizi gurur seviyesine çıkartıyor. Ünlü müzisyen daha önce de Fornite gibi daha birçok projede yer aldığını belirtelim.

Nick Fury

Şüphesiz ilk Avengers filminden beri herkesin kafasına takılan sorulardan bir tanesi ise Nick Fury’nin gözünü nasıl kaybettiği idi. Bugüne kadar sadece “en son birine güvendiğimde bir gözümü kaybettim” ifadesinin dışında Nick Fury’den gözünü nasıl kaybettiği ile ilgili bir bilgi alamamıştık. Captain Marvel filmi ile bu soruya da yanıt bulmuş olduk. Filmde Nick Fury’nın gözünü nasıl kaybettiği herkesi şaşırttı ve beklenildiği gibi olmadığını gördük. Meğerse Nick Fury’nin gözünü meşhur kedimiz Goose’un tırmalaması sonucu olduğunu öğrendik.

Stan lee

Marvel filmleri deyince akla gelen ilk isimlerden olan ve bazı birçok karakteri yaratmış olan Stan Lee, Captain marvel filminde de unutulmadı. Hatırladığımız gibi yakın zaman hayata gözlerin yuman Lee, bir marvel geleneği olarak her filmde çok kısa da olsa gözüküyordu. Bu filmde de hem bir sahnesi var hemde daha önceki marvel filmlerinin aksine marvel logosunda Stan lee sahnelerini gördük. Daha önce logo geçişinde kahramanlarımız yer alırken bu filmde Lee yer alıyordu.

After Credit

Filmin en can alıcı noktalarından bir tanesi ise after credit sahnesi oldu. Filmde iki tane after credit sahnesi bulunuyor. İlk önce kedimiz Goose hatırlarsanız uzayda güç taşını yutmuştu. Burada ise Nick Fury’nin masasında güç taşını kusarken görüyoruz. Taş daha sonra Shield ‘ın eline geçiyor ve ilk Avengers Filmine kadar onlarda kalıyor. İkinci after credit sahnesinde ise, Captain America, Black Widow, War Machine ve Bruce Banner’ı görüyoruz. Dünyadaki insanların nasıl yok olduğuna dair bir çıkarım yaparlarken, İnfinity War’un after credit sahnesinden gördüğümüz aleti kontrol ediyorlar. Ekibimiz Nick Fury’e ulaşmaya çalışıyor. O alet Avengers ekibinin eline nasıl geçtiğine dair bir fikrimiz yok çünkü alet en son new york’taydı. Aletin bir yere sinyal yolladığını düşünüyorlar ve bu sinyali nereye yolladıklarını öğrenmeye çalışırlarken bir anda Captain Marvel’ı görüyoruz ve Fury nerede diyor. Böylelikle Captain marvel’ın Endgame filmine nasıl bağlanacağınıda bu sahne ile görmüş oluyoruz.

Sonuç

Film genel olarak bir orjin hikâyesini anlatmasına rağmen, en merak uyandıran sebeplerden bir tanesi Endgame ile arasındaki bağlantıydı. Çünkü Thanos’a karşı Captain Marvel’ı bu filmde göreceğiz. Avengers Endgame’in ise 26 Nisan tarihinde seyircisi ile buluşacak. İlk Iron-Man filmi ile başlayan sinematik evren bu film ile son bulacak.