Avengers Endgame Fragman İncelemesi

Avengers Endgame Fragman İncelemesi

20 Ocak 2019 0 Yazar: Stormbreaker

Nihayet beklenen gün geldi ve Marvel,  Avengers 4 Filminin fragmanını yayınladı. Tabi fragman ile birlikte filmin ismide açıklandı. Filmin ismi “Endgame” (Son oyun) oldu. Fragman yayınlanmadan önce filmin isminin ne olacağı ile ilgili birçok teori vardı. Bunlardan bazıları ”Annihilation”, “Assemble” gibi isimler sosyal medyada fenomen olmuştu. Tabi Endgame‘de akıllara gelmişti ancak çok yaratıcı bir isim olmadığı için çoğu insan filmin isminin bu olacağını tahmin etmedi.  Hatta Infinity War filminde Doctor Strange Zaman taşını Thanos ’a verdiğinde, Tony Stark Doctor Strange ‘e sormuştu “Neden böyle bir şey yaptın” diye. Buna karşılık Doctor Strange ise “Oyunun sonuna geldik ” ibaresini kullanmıştı. Bu sahneden bile Avengers 4 filminin ismine bir gönderme yapıldı. Ancak başka bir röportajda konuşan Russo kardeşler şu açıklamaları yapmıştı. “Filmin ismi daha önce hiçbir filmimizde duymadığınız bir isim olacak.” demişlerdi. Demek ki daha yaratıcı bir isim gelmediği için Endgame (Son oyun) olarak kararlaştırıldı.

Fragmana geçecek olursak Fragman Tony Stark ‘ın uzay gemisinde Iron Man zırhı ile Bayan Potts ’a mesaj gönderdiği sahne ile başlıyor. Uzayda sürüklenirken göndermeye çalıştığı mesajda “Eğer bu mesajı alırsan üzülme, dört gün önce yemek ve su tükendi. Yarın sabah ise oksijen tükenecek, uykuya dalarken hep seni düşüneceğim” diyor. Anlaşılan o ki Tony Stark uzayda tek başına ve yarın sabah oksijeni tükendiğinde hayata gözlerini yumacak. Ancak İnfinity War filminde titan gezeninde hayatta kalan sadece iki kişi vardı bunlar;  Tony Stark ve Nebula idi. Büyük ihtimal bu mesajı gönderdiği gemide o anda Nebula ile birlikte ve kurtulma şanslarının olmadığını düşündükleri için Tony Stark böyle bir mesaj göndermiş olabilir. Ya da Nebula daha önce Tony Stark ’ın yanından ayrılmış olabilir ve Tony Stark gerçekten de uzayda tek başına sürükleniyor olabilir. Bir başka teori de ise bu sahnenin filmin son sahnesi olacağına dair öngörüler var ama bizce böyle bir şey olmayacak. Tabi ki biliyoruz ki Tony Stark uzaydan kurtulacak ve hayatta kalan Avengers ekibine katılacak, tabi asıl mesele onu uzaydan kim kurtaracak?  Birkaç teoriye göre onu uzay boşluğundan Captain Marvel’ın kurtaracağına dair tahminler var. Pepper Potts’u canlandıran Gwyneth Paltrow’un sosyal medya hesaplarından öğrendiğimize göre bir zırh giyeceği kesinleşti. Tony Stark’ın uzay boşluğunda gönderdiği mesaj yerine ulaşmış olabilir ve Tony Stark’ı kurtaracak kişi Bayan Potts olur. Ya da Pepper Potts Avengers ekibine ulaşır ve Tony’i uzaydan Steve Rogers ve ekibi kurtarır ve böylece eski dostluklar yeniden kurulur.

Bu sahneden sonra fragmanda araya Marvel’ın logosu geliyor ve logosundaki yok olma efektini çok beğendik. bu efekt İnfinity War ’da ölen kahramanlara bir göndermeydi. Daha sonra bir gezegende Thanos’un zırhının korkuluğunu görüyoruz. Bu tamamen çizgi romandan alınmış. Ve Thanos’un yüzünü göstermeden sadece elini çok net olmamakla birlikte görüyoruz. Ancak eldivene dair hiçbir bilgi yok. Bu arada Wakanda’da savaşan kahramanlar Avengers üssüne dönmüş ve orda Thanos’a karşı ölen insanları nasıl geri getireceklerine dair planlar yapıyorlar. Biz bu sahnenin İnfinty War’dan hemen sonra olduğu düşünüyoruz. Bu arada Black Widow ise “Thanos dediği herşeyi yaptı ve insanlığın yüzde ellisini yok etti,  kaybettik hepimiz.” İfadesini kullanırken çaresiz bir ifade takındığını görüyoruz. Ve Captain America ‘nın ise çaresizlikten ağladığını görmekteyiz. Ve İnfinity War’da ev hapsine kapatılan Clint’i nihayet Ronin olmuş olarak görmekteyiz. Çin veya Japonya’da bir ufak çaplı sürtüşmede Ronin hepsini öldürmüş ve arkasını döndüğünde ise Black Widow ile göz göze geliyorlar. Ailesini  kaybeden Clint öncekinden daha öfkeli bir kişiliğe bürünmüş duruyor.

Son olarak Trailer’ın After Credit sahnesinde ise Scott Lang’i yani Ant-man ’i görüyoruz ve Avengers üssünde kapıyı açmalarına dair söylemlerde bulunuyor. Ve belki de Avengers Endgame‘e dair en büyük ipucunu bu sahneden yakalayabiliriz. Çünkü Scott “1-2 yıl önce almanya’da tanışmıştık” ifadelerini kullanıyor. Ve işin ilginç kısmı Avengers üssüne geldiği araç Ant-man and Wasp filminin After Credit sahnesinde kuantum boyutuna gittiği araç ve bu sözleri söylerken çok mutlu bir ifade takınıyor. Bu sırada Steve Rogers ise “Bu eski bir kayıt mı ?” diye soruyor. Burdan şu sorular kafamıza takılıyor. Scott Lang’i kuantum boyutundan kim çıkardı? Çıktıktan sonra evrenin yarısı ölmüşken neden bu kadar mutlu davranıyor. Heralde haberi yok değildir. Ve ayrıca Steve Rogers neden böyle bir soru soruyor. Film İnfinty War’dan 4-5 yıl sonrasında sahnelerinin olacağını tahmin ediyorlardı. Captain America’ya göre 4-5 yıl, Scott Lang’e göre 1-2 yıl geçmiş olabilir. Çünkü normal dünyada ki zaman ile kuantum boyutunda ki zaman aynı değil. Bunların hepsini 26 Nisan tarihinde öğreneceğiz.

Son sözlerimiz olarak Fragmanı çok beğendik, ne çok şey göstermişler, ne de az şey. Hiçbir şey göstermeden herşeyi anlatan bir Fragman olmuş. Önümüzdeki günlerde 2. Ve 3. Fragmanlarda olay örgüsünü daha net anlayacağımızı düşünüyorum.